Payidar Zaraman

Payidar Zaraman ve Alkollü Zemzem Hk.

geçenlerde öğrendim, ismimin anlamı “soylu arap at’ı” imiş. ne garip şimdiye kadar ismimin anlamını ‘insan’ olarak bilirdim. altılı ganyan’a ve atlara olan sevdamı anladım şimdi. nalet olsun içimdeki bu at sevgisine. (payidar zaraman ne alaka lan?)

 

ama şimdi insan düşünmüyor değil ‘bir atın neden soyu var?’ ne kadar saçma, sonra diyorsun ki ‘hani sibirya kurdu alman kurdu falan’ hee diyorsun. ‘e ama o cins bu soy insan mı ki bu soyu olsun?’ diyerek başa sarıyorsun.

“insan olsa ne yazar ki? soy insanda da olsa gereksiz bir şeydir” diyebiliyorsan evrenin sınırlarını zorlamaya başlamışsın demektir.

 

neyse, bu yazıda toplum için enes yerine enes için enes’i benimseyeceğim ondan dolayı kesiyorum burada.

 

gelin size bir sırrımdan bahsedeyim, burada yazdığıma göre artık olmayacak (iki kişinin bildiği sır değildir -Aslan Akbey)

genelde ismet özel’den , nazım hikmet’ten , ali lidar’dan , cahit sıtkı’dan vs. alıntı yaparım ama bir şair seç deseler bunların hiçbirini seçmezdim.

en sevdiğin şiir ne diye sorsalar yukarıdakilerinin hiçbirinin şiirlerinden değildir, hatta benimle biraz yakınlığı olan biri varsa bu soruya ‘celladıma gülümserken çektirdiğim son resmin arkasındaki satırlar’ diyecektir ama değil.

 

benim en sevdiğim şiir ‘alkollü zemzem’, en sevdiğim şair ‘payidar zaraman’ dır.

aslında şu anda geveledim, çünkü hangi şiirini çok sevdiğime karar veremedim, ama alkollü zemzem de güzel bir şiirdir.

hadi sana merhaba

yozgat, hatice ve her şey hakkında şiirini de öneririm, matadorunu felç eden boğayı, mutlu inek’i de.

 

payidar zaraman ın kitaplarına sahip biri varsa kapımı tıklatsın.

 

dünya’ya ayak uydurmak; insanın içindeki bazı şeyleri öldürüyor, yaratıcılık duygusunu, yaşamayı.

kahrolsun kapitalizm, ulan şunun şurasında 7 milyar insanız, toplasak savaşmamız gereken 100 kişi var, bir boku beceremiyoruz.

neyse, enes için enes diyorduk.

 

çok yazacak bir şey yok, zaten kendimi şu anda çırılçıplak hissediyorum ‘en sevdiğim’ şairi öğrendiniz diye, bu utanç bana 100 yıl yeter, bilgi de size 10 yıl.

 

sağlıcakla kalın

Yorum Bırak

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.