Kendini Kandırmak

buraya bir demet yazı yazıyorum. yazı şahsi düşüncemdir, gerçek veri, bilgi ve kişiler ile çelişebilir.

insanlar kendini kandırarak yaşıyor. yazık her kimseye. içten içe üzülmüyor değilim ama hakediyorlar arkadaşım. hak vermiyor da değilim. bir bakın bana, derbeder olmak mı? yoksa kendini kandırmak mı? tabi ki derbeder olmak.

mesela futbol; erkeklerin %90’ı hatta %100’ü futbolla bağlantısı vardır ve çoğu da yatar kalkar futbol, yok o ne yapmış yok  bu ne yapmış. yalan yok ben de arada izlerim, bazı gollere mest olurum. ama gerçek şu ki: iddia diye bir şey olmasa ülkede futbolu takip eden sayısı 3-5 bini geçmez. insanlar babasının hayrına bir takım için ölmüyor. ha menfaati olmayıp aşırı bağnaz taraftarlar ise ne kafası yaşıyor hiç bilmiyorum ama iddia, futbolun başlıca amacıdır. aynı şey erkekler için büyük oranda basketbolda geçerlidir. ama kızların niye basketbol takip ettiğini de biliyoruz yani 🙂

göndericiler; bu kendini kandıranların hayat amaçları, instagrama gönderi atmak. kardeşim vallahi yanında yaşıyor gibiyim artık sal beni.

bugün sabahın köründe uykum kaçtı telefona takıldım az. böyle bir farkındalık ile instagramda dolaştım. lan ben kimlerle takipleşiyormuşum? tüm gününü arabada geçirip direksiyonlu saatli hikayeci arkadaşlarım varmış, hayatı boyunca deniz görmemişler, masaya içki dizip sigara paketleri ve çakmaklar ile sanata katkısı olduğunu düşünenler, allahın toplumsal duyarcıları, ağır siyaset düşkünleri, 1 metre boyuyla sağa sola laf sallayıp, kalkıp attığı twiti bir de insta hikayesinde paylaşan. allahım allahım. ya eskiden bu kadar dikkatli bakmıyordum instagrama ya da arkadaşlarımın çoğu kendini kandırmaya başlamış. başaramadık abi. (sosyal medya baronlarına atıf)

velhasıl. herkesin kendini kandırmaya ihtiyacı var. bilimde gördüklerimizi gerçek olarak kabul edip ona göre davranırız. peki bizim gördüğümüz ile gerçeklik aynı şey mi? ben acaba kendimi ne ile kandırıyorum? yoksa kandırmadığım için mi derbederim? kendimi kandırmamayı nasıl başardım?

am*na kodumun ülkesinde herkes sosyolog olmuş ben de bi deneme yapayım dedim.

tabi doğrudur. ama bide mesela hapşurduğun zaman bütün organların dururmuş. kalbin dahi duruyo o esnada. mesela dikkat et abi gözleri açık hiçbir delikanlı görmemişsindir hapşururken. hapşuruk metabolizmayı bozduğu için. o yüzden söyledim abi. yoksa tabi sizin lafın derinliğine gelince de ya rabbi şükür demek daha mantıklı oluyo

Yorum Bırak

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.