yağmur

Kokain Orucu Bozar mı?

az önce balkona çıktım. nazlı’yı sevdim biraz sonrasında süvarimle derin düşüncelere dalma seansıma başladım. bu arada nazlı yeni elemanım , kedi türünün tekir cinsinden. henüz sahur yapmışken aklıma bu soru geldi. cidden bozar mıydı? mantıken bozmaması lazım çünkü allah maide ‘size yasak kılınmamış her şey helaldir’ diyor. ama pratikte vücuda bir şey giriyor. daha çok derinlere gitmeden kendimi durdurdum. ‘ulan yavşak kokain içtiğin mi var?’ diye sordum. evet gereksiz bir sorgulamaydı ben de kafamdan attım gitti diyemem çünkü daha sonra bunu düşüneceğim. asıl konumuz başka. tatlı bir yağmur serpiştiriyordu ve aklıma muğlada çok mutlu olduğum bir günü getirdi. bir cuma günüydü , yağmur yağıyordu ve neden mutluydum bilmiyorum. o gün ağzıma ali lidarın bir şiiri takılmıştı : ‘belki bugün yağmur yağar; çıkıp dışarı dolaşalım…’ diye. güzel şiirdir. neyse bütünn gün ağzımda döndürdüm durdum ve gece yağmur sağanaklaştı. o zaman şiirdeki bir dize başıma zonkladı.

‘…

sonra iklim değişir belki bir daha yağmur yağmaz

belki ben çıkmam; belki çıkacak ben kalmaz

işte yağmur işte fırsat hadi ortada buluşalım

yoksa sen de mi manyaklaştın? yağmurdan mı kaçacaksın?’

böyle bir ihtimal vardı ve ben hesaba katmamıştım. cidden böyle bir ihtimal her zaman vardı? tüm poker bilgime, ölümsüz bir ölümlü kişiliğime baştan sona küfür ettim. bu ihitmali düşünmemiştim. ve sonra ne oldu hatırlamıyorum.

ama o ihtimali düşünmeyişim şu anda aklıma geldi o ihtimali yaşıyorken. şiiri okuyamadım çünkü olmayacak duaya amin demek gibi bir şeydi bu. ‘olmayacak dua diye bir şey yoktur’ klişesiyle bile kendimi kandıramadım çünkü şiir apaçık ‘sen bir ucundan başla şehrin ben bir ucundan ortada buluşalım’ diyordu ve biz aynı şehirde değildik. belki bir daha aynı şehirde olamayacağız belki de çıkacak ben kalmayabilir , işte o cuma gününde yağmurda dolaşma fırsatımızı kaçırdık. ilerde böyle fırsatımız olur mu ? bilemeyiz.

velhasıl madem şiiri ‘aynı şehirde’ değiliz diye okuyamıyorum. ben de şiiri değiştiririm.

‘belki yağmur yağar bugün çıkıp dışarı dolaşalım

sen bir ucundan başla ülkenin ben diğer ucundan

eskişehirde buluşalım’

sen fazla yorulma diye ben hızlıca geldim eskişehirde karşılaştık*

 

başlıktan nereye geldik diye sorma. alış.

Yorum Bırak

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.