Arabesk Dinleyiciler

bir insan neden arabesk dinler ?

istediği için.

peki neden ister?

işte bu yazımda bu sorunun cevabını arayacağım/z.

öncelikle bir düşünün, çevrenizde tanıdığınız arabeskçileri. ama popüler ‘yha abi azer baba çok iyi’ ya da ‘müslüm baba yavv’ diyenleri değil kendinizi bildiniz bileli arabesk dinleyenleri düşünün. ferdi , müslüm, orhan ..

düşündünüz mü? en azından aklınızda 2-3 isim olsun.

 

şimdi düşündüğünüz kişilerin mesleklerini de düşünün.

inşaatçı, makineci , operatör, boyacı, sıvacı, badanacı vs.

büyük ihtimal öyledir. ben de bunu farkettikten sonra dedim ki niye acaba? hemen bunu test etmeliyim ve derhal evimin arkasındaki inşaata koşmadım tabi mal mıyım ben. dedim ki ‘bendeki bu ferdi tayfurculuk demek bundanmış’ zamanında az çalışmadım ama düşünürken bu hiç de mantıklı gelmiyor. evi boyamaya kalktık biz de. işte öyle böyle ilerlerken püf saate geldim.

saatlerce çalışmışsın, sabit yerde çalıştığın ve boyamaktan başka bir şey yapmadığın için kendi kendine düşünüp konuşuyorsun, gecenin 2’si olmuş (hani normalde 3 ten önce uyuduğum nadir ama son 2 saat yatakta uzanmakla geçiyor). sinirlisin , ruloyu boyaya bol bulamışsın tavana sürerken şapırdatarak damlıyor ve yüzüne geliyor , okkalı bir küfür ediyorsun…. evet tam bunları yaşarken içimden çok güçlü ve etkili bir azer bülbül dinlemek geldi. yatıyorum u açtım , sonrasında ferdi babadan devam ettim. işte bu. isyan ediyorsun, bağırıp çağırmak istiyorsun ama yapmıyorsun.

literatürüme böyle geçiriyorum;

arabesk= ağır işlerde çalışırken ‘birini’ düşünmek ve isyan.

Yorum Bırak

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.