Yarına Dair

“Yarın ne kadar sürecek?
sonsunzluk ve bir gün kadar”

bilinmezlik.

aslında insanı yaşatan şey bu işte bence. bilmemek. hiçbir şey bilmeyerek doğuyoruz ve ölene kadar sürekli bir şeyler öğreniyoruz. ben bir şey öğrenmeyeceğim bir işi yapmam mesela ya da bildiğim bir şeyi tekrar etmekten nefret ederim. yaşadığımız  şu günlerden örnek vereceksek, ‘insanlık için evde kalın’ diyorlar. düşünsene okuldan , işten sıkılmışsın ; her sabah bin küfürle bunlara gidiyorsun, her sabah tatilinin olduğu günü iple çekiyorsun ve muhtemelen o günde tamamen uyumayı planlıyorsun. şu anda sana diyorlar ki kardeş evinde kal yan gel yat. ama gel gelelim kim yatıyor ? kimse. ulan gecenin 2 buçuğu olmuş ben bunu yazıyorum daha oturup 1 bölüm dizi izleyeceğim. herhangi bir yere mesaj atsam eminim nadir insanlar harici herkes ayaktadır. peki niye kimse ‘yan gelip yatmıyor’ ? yarından dolayı işte. yarın nelerin olacağını şu ana kadar ki merak ettiğimiz günden daha fazla merak ediyoruz. çünkü kaos ve hiçbir şeyi kestiremiyoruz.

bi arkadaş vardı okul 1 hafta tatil olunca gezmeye başka şehire gitmiş 3 gün geç gelince sınavını kaçırmıştı. “amaaan nolacak s**** et” demişti. ama okul corona yüzünden 3 hafta tatil olduğu günün ertesi günü yök başkanına tweetledi “başkanım , okulun 3 hafta sonra açılacağı kesin mi ?” 

yarrağa bak diyeceğim ama biraz haklı çünkü yarını her zamandan çok merak ediyor şu anda herkes gibi.

 

neyse konuya çok popülerist yaklaştım .

yarın nedir? neye denir? neye denmesi gerekir?

yarın , öncelikle ‘yaaarın’ diye okunmaz , söylenmez. öyle söyleyen kişiden anında soğurum.

yarın , dümdüz , olduğu gibi , uzatmadan okunur.

benim literatürümde manası ‘umut’ ile eşdeğerdir. bir zamanlar ‘umut’ kelimesini literatürümden kaldırdığım için onun yerine ‘yarın’ı kullanmaya başladım.

yarın , bir bilinmezlik, kaos, dünya dışı ama hayat içi , sigaranın ilk dumanı gibi. ya nefesinizi ayarlayamaz öksürürsünüz ya da derin bir keyif alırsınız. daha doğrusu eceksiniz. yarın bir değişim , başkalaşım, beklenti, istemsiz bir istek , kabul görmemiş duayı tekrar etmek , olmayacak duaya amin demek , her duanın kabul olacağı ihtimalini düşünmek , dinsizleşmek , inancı artırmak ve ölüm.

kısaca ihitmale dair her şey. ‘imkansız olasılığın’ barınmadığı evrensel küme.

 

yaşanacak günlerin en güzeli yarın;

çünkü henüz yaşanmadı.

Yorum Bırak

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.