baronlar fotoshop

Sosyal Medya Baronları

saat 2 buçuğu geçtiğine göre saçmalama vaktim gelmiş ve yine bir şeyler saçmalayacağım.

 

konumuz başlıkta da belirttiğim üzere sosyal medyanın baronları. ilginçtir ‘herkes bir şeyler atıp tutar ama ben gerçekleri söyleyeceğim’  demeyeceğim; ben de bir şeyler atıp tutacağım.

 

titkok gibi bariz bir örnekle başlayacağım. evet kime dönüp sorsanız tiktoktan nefret ediyor, onlarla dalga geçiyor, tiktok çekenleri itin kıçına sokuyor, onlara düşük IQ lüler diye sesleniyor . evet muhtemelen siz de en az bunlardan birini söylemiş ; söylemeseniz de düşündünüz. peki hiç kendinize sordunuz mu : ben neden böyle dalga geçtiğim şeyleri biliyorum? bir an olsun belki cümleyi anlayamadınız gelin şöyle açıklayayım. bir şeyi beğenmiyorsunuz ve istemiyorsunuz ; mesela bir oyuncak veyahut telefon kabı , ne yaparsınız gider çöpe atarsınız veya birine vererek elinizden çıkarırsınız. neden tiktoku hayatınızdan çıkaramıyorsunuz ? aptallığınız/aptallığımız yüzünden. evet bundan.

 

kendinizi tiktokun sahibi yerine koyun. türkiye dahil tüm dünyada eleştirilen bir platform, peki bu eleştirileri duymamak mümkün mü? değil . e ama neden adam gurur yapmayıp uygulamasını piyasadan kaldırmıyor? çünkü kendisinin istediği de bu. ulan adamın reklama ihtiyacı yok bir kere. ‘ya s*ktir ordan’ dediğinizi duyar gibiyim. şöyle sorayım. Geeyik diye bir platform yapmıştım ben; 2 yıl google playde durdu hiç duyanınız oldu mu ? olmaz. çünkü benim platformumda saçma salak videolar çeken insanlar yoktu. kendi kendini yetiştirebilmiş , toplumda saygınlığı bulunan insanlardı. yok lan şaka yapıyorum, zaten çok da kaliteli bir şey değildi bir de reklam yapacak param yoktu ondan duymamışsınızdır. neyse konuya dönelim.

 

tiktoku 3 tip kullanan ve 2 kullanılan  var.

kullananlar:

1-) instagram gibi indirip video çekip kullanan (geneli 30+)

2-) halihazırda fenomen olup kaybolmamak için herkesin yöneldiği platform üzerinde kendini göstermek (bkz: czn burak)

3-) dalga geçmek amaçlı indirenler

4-) instagram ve twitter da denk gelenler

kulllanılanlar

1-) uygulama

2-) tiktok hariç diğer sosyal medya sitelerinde görenler.

 

kafa karışmadan açıklamaya geçelim.

 

birisi videoyu çekiyor ve tiktokta paylaşıyor, standart tiktok halkı bunu izliyor,  bir kısım sayfa sahipleri saçma sapan olanları(genelde çoğu) alıp sayfalarında paylaşarak dalga geçiyor, kullanıcıların büyük bir kısmı memnunken bir kısmı söverek memnuniyetsizliğini belirtiyor. ve bir avuç insan da görmezden gelip izlemiyor hatta mümkünse sayfayı takipten çıkıyor. işte dünyayı kurtaracak olan kişiler bu bir avuç insandan oluşuyor. içinde anarşiklik, baş kaldırma…

 

üstteki senaryonun kazananları kim :

1-)uygulama sahibi

2-)videoyu çeken(salak olsa da tanınarak para kazanabiliyor)

3-)bunu diğer platformlarda paylaşıp etkileşim elde eden sayfa sahipleri

4-) Show Haber

 

farkettiyseniz sabah akşam tiktokla dalga geçen sayfa sahipleri her gün hikayelerini tiktok ile dolduruyor. mesele seyirciye oynamak.

 

ve tabi en büyük gerçek de şu ki: ben de bu yazı boyunca tiktok reklamı yaptım. adamın amacı buydu ve başardı. fazla söze gerek yok dahiyane bir girişim. bense tiktok video indirme uygulaması yapacaktım, test etmek için tiktok indirmem gerekiyordu ben de yapmadım. belki parasız olacağım ama şerefli ve gururlu öleceğim.

 

-Şop için kusura bakmayın 2 dakikada elimden bu geldi-

2 “Sosyal Medya Baronları”üzerine düşünceler
Yorum Bırak

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.