Geyik ve İttihat Terakki

her geçtiğimde ilgimi çekmiştir. bu sefer durdum ve inceledim. cidden ilgimi çekmesine değer imiş.

eski antakya’yı bilen bilir. en fazla iki kişinin yürüyebildiği dar sokakları ve kafeleriyle ünlüdür. genç ve orta yaşlı kesimin uğrak yerlerindendir. eskiden antakya bundan ibaretmiş. eski antakya’da birçok kafe, meyhane, bar ve kültür evleri var. tabi hâla normal evlerinde yaşayanlar da bulunuyor.

 

en çok uğradığım mekan geyik kafedir. önceki yazılarımdan avkat dayı ile cumartesileri uğrak mekanımız ayrıca orası diğer kafelere nazaran daha bir modernizme karşı çıkmış yer. acılı ayranı ve çilek, vanilya, çam nargilesi favorimdir.

 

genelde geceleri gittiğimden çok görünmese de kapısının hemen gerisi ilgimi çekiyordu. üstüne duvar örülmüş bir kapı vardı ve üstünde osmanlıca bir şeyler yazıyordu. her neyse geçen gün geçerken durdum. bakıyorum böyle okumaya çalışıyorum “osmanlıca bilmiyor muydun lan lale?” demeyin. rika ile yazıldığından ve baya aşınmış olduğundan zorlandım. mekan sahibi hasan abi de benimle bakıyor böyle en son heceleyerek düşe kalka okudum. “haaa lan burda ittihat ve terakki yazıyomuş ya la” dedim. hasan abi bi kahkaha attı. “bilmiyo muydun a*” dedi.

 

meğer bizim kafe ittihat ve terakki’nin antakya ‘bayi’siymiş. neyse işte bunlar da fotoğrafları:

 

Yorum Bırak

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.